[ Полтавська обласна станція переливання крові ]

     ДОНОРСТВО

           

           Символом родства, вірності, дружби, любові, сили й краси в народі завжди вважалась кров.

         За науковим визначенням кров — разновид тканини организму людини та тварин,яка утворює його внутрішє середовище, має рідку консистенцію й складає до 8% маси тіла. Складається кров з двох основних компонентів — плазми (55 — 60%) та формених елементів (40 — 45%). Основна функція крові — транспортна, донести в органи та тканини поживні речовини, кисень, гормони та вивести звідти весь відпрацьований матеріал; крім цього — іммунна функція і функція збереження постійності внутрішнього середовища організму. Организм живе, поки кров рухається по судинам тіла.

         Роль оновлення крові лiкарі знали з давних часів та тому числені людські знедужання лікували дозованим кровопусканням. З часу відкриття умов сумісності крові різних людей стало можливим використання донорскої крові для рятування людського життя. В наш час кількість людей, врятованих донорською кров’ю, вже не перерахувати.

       Донором може бути кожна здорова людина у віці від 18 до 60 років з масою тіла не менше 55 кг, яка дала згоду дати кров або плазму, та не має медичних і соціальних протипоказань. Рішення про придатність донора до кроводачі та про дозу донації приймає лікар-терапевт після медичного обстеження та отримання результатів з клініко-імунологічної лабораторії.

        Прийом донорів в закладі служби крові проводиться на підставі документа, що посвідчує особу донора (паспорту) та реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер). Перед медичним оглядом донор заповнює анкету та згоду на обробку персональних даних і завіряє їх особистим підписом.

           Донорам гарантована анонімність. Відомості про донора складають медичну таємницю.

          Бути донором – благородно і корисно

         Продукти крові щорічно сприяють порятунку мільйонів життів, значно збільшують очікувану тривалість і якість життя пацієнтів, які страждають на життєво небезпечні захворювання, та є допоміжним засобом при проведенні складних медичних і хірургічних процедур. Усвідомлення того, що кров рятує чиєсь житя – це найбільша винагорода для донора.

         В організмі людини міститься в середньому близько 5 літрів крові, тобто 7% від ваги його тіла. Доза кроводачі абсолютно нешкідлива і безпечна для здоров’я донора, є 450 мл, це менше, ніж 1/10 крові в організмі людини, причому він втрачає переважно рідку частину крові - плазму, яка відновлюється протягом 18-20 годин. При регулярному харчуванні всі компоненти крові відновлюються за 21 день. Після здачі крові у донора зберігається добре самопочуття, апетит, нормальна працездатність, у багатьох донорів відчувається значний приплив енергії.

 

         Окрім того, що донорство не шкодить здоров'ю, воно виявляється ще й корисним. Як природну винагороду за давання крові донори отримують такі «бонуси»:

         Бути донором – безпечно

         Під час донації з кров'ю донора контактує лише 2 предмети: скарифікатор (інструмент для проколювання пальця) і голка гемакона (контейнера для забору та зберігання крові). Вони одноразові, стерильні, розпаковуються та утилізуються в присутності донора, що повністю виключає можливість передачі будь-яких внутрішніх інфекцій і під час здачі крові.

         Бути донором – мати привілеї